Ładowanie samochodów

Rodzaje i koszty stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Samochody elektryczne są coraz popularniejsze na całym świecie, także w Polsce. Największym minusem jest oczywiście konieczność poniesienia sporych kosztów inwestycyjnych, ale można liczyć na coraz atrakcyjniejsze ceny. Jeśli ktoś ma instalację fotowoltaiczną, to może jeździć autem praktycznie za darmo, bo promieniowanie słoneczne jest całkowicie bezpłatne i niewyczerpywalne. Liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych nadal pozostawia wiele do życzenia, nie mówiąc już o kosztach ich postawienia, pojawia się jednak światełko w tunelu. Coraz więcej kierowców decyduje się na założenie własnej stacji ładowania samochodu elektrycznego we własnym domu, firmie czy na działce.

Jakie wyróżnia się rodzaje stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Obecnie wyróżnić można kilka rodzajów stacji ładowania samochodów elektrycznych. Cały czas trwają prace nad udoskonalaniem projektów i wdrażaniem nowych rozwiązań technologicznych. Kluczowe jest to, aby można było jak najtańszej i jak najszybciej naładować akumulator. Wolne stacje do ładowania pojazdów elektrycznych są zasilane prądem zmiennym do 11 kW AC. W przypadku średnio szybkich można mówić o prądzie zmiennym o wartości nieprzekraczającej 22 kW AC. Każdego właściciela samochodu elektrycznego najbardziej interesować będzie oczywiście szybka stacja ładowania. Przepływa w niej prąd zmienny o wartości mniej więcej 50 kW DC. Te ostanie można spotkać przede wszystkim w miejscach o wzmożonym ruchu drogowym, czyli przykładowo przy drogach ekspresowych. Im więcej aut ma być obsługiwanych przez stację, tym musi ona być wydajniejsza, czyli dysponować większą mocą.

Każdego z pewnością interesuje to, ile kosztuje stacja ładowania samochodów elektrycznych. Jako że sam pojazd zasilany prądem jest stosunkowo drogi, łatwo domyślić się, że postawienie stacji do jego ładowania wymaga dużych nakładów finansowych. Nic więc dziwnego, że nadal ich liczba jest mocno ograniczona, co wynika po prostu z ograniczonych funduszy. Jeżeli stacja do ładowania samochodów elektrycznych będzie korzystać z energii odnawialnej, to zwrot z inwestycji nastąpi stosunkowo szybko. Trzeba jednak poczekać na to co najmniej kilka lat. W zależności od rodzaju stacji, koszt jej budowy będzie większy lub mniejszy. Waha się zwykle między kilkoma tysiącami a kilkudziesięcioma tysiącami złotych. Na całkowity koszt inwestycji wpływa w dużej mierze źródło energii wykorzystywanej do ładowania pojazdów, wielkość stacji ładowania i jej usytuowanie. Trzeba też doliczyć jeszcze koszty eksploatacyjne, w tym konserwacyjne. Mimo wszystko coraz więcej inwestorów widzi w tym sens zarówno praktyczny, jak i ekonomiczny. Nie bez znaczenie jest również aspekt zdrowotny.