Montaż pomp ciepła

Bydgoszcz i okolice

Pompy ciepła to obecnie najnowocześniejsze, najzdrowsze oraz najtańsze źródło ogrzewania. Energia pobierana jest z powietrza, a więc niewyczerpalnego źródła. Korzystanie z pomp ciepła jest komfortowe i zdrowe dla naszych organizmów. Mogą one pracować skutecznie nawet w temperaturze -28°C.

 • Niższe koszty ogrzewania
 • Brak konieczności budowy komina
 • Brak emisji zanieczyszczeń
 • Wykorzystanie niewyczerpalnych źródeł energii
 • Możliwość chłodzenia latem
pompa ciepła

Zasada działania pompy ciepła

Proste, skuteczne i ekonomiczne

Pompa ciepła działa podobnie jak lodówka czy klimatyzator, jej działanie nie jest zatem czymś innowacyjnym lecz dopiero od kilku lat urządzenie zyskuje na popularności. Powietrzna pompa ciepła dostarcza więcej ciepła niż zużywa prądu, a zatem jest w tej chwili najlepszym sposobem na ogrzanie domu czy biura.

Pobierając energię z powietrza przetwarza ją i oddaje ciepło do układu grzewczego. Mówi się, że pompy ciepła najlepiej współpracują z układem ogrzewania niskotemperaturowego, gdzie woda krążąca w rurach centralnego ogrzewania nie przekracza 35-40 stopni C. Pompy ciepła najlepiej współpracują zatem z ogrzewaniem podłogowym.

W działaniu pompy ciepła pomagają takie urządzenia jak parownik, sprężarka, skraplacz czy zawór dławiący. Ze 100% energii cieplnej, aż 80% pochodzi z odnawialnego źródła energii, a tylko 20% to energia elektryczna.

Dlaczego postawić na pompę ciepła?

10 głównych zalet pomp ciepła

Poniżej prezentujemy najważniejsze zalety pomp ciepła, dzięki którym w Bydgoszczy i okolicach coraz więcej inwestorów decyduje się właśnie na pompy ciepła:

 1. Wystarczy niewielka kotłownia i brak magazynu do przechowywania paliw stałych.
 2. Oszczędność czasu – brak poszukiwań, zakupu i użytkowania paliw stałych
 3. Najtańsze w użytkowaniu źródło ogrzewania domu czy biura
 4. Szybki zwrot z inwestycji – około 5 do 7 lat w stosunku do paliw stałych
 5. Duża żywotność pomp ciepła – nawet 50 lat
 6. Pompa ciepła jest przyjazna środowisku
 7. Wiele programów dofinansowań – np. Czyste Powietrze
 8. Funkcje chłodzenia domu w upalne dni
 9. Komfort – wystarczy ustawić temperaturę na elektronicznym panelu
 10. Idealna współpraca z fotowoltaiką – praktycznie darmowe ogrzewanie.
pompa ciepła do domu
dofinansowanie do pompy ciepła

Dofinansowanie do pompy ciepła

Sprawdź jak uzyskać wsparcie finansowe

Pompy ciepła to urządzenia przyjazne środowisku, a co za tym idzie chętnie dofinansowywane przez różnego rodzaju rządowe i pozarządowe programy. W tej chwili najpopularniejszym jest program CZYSTE POWIETRZE, z którego również mogą skorzystać mieszkańcy Bydgoszczy i okolic.

Główne założenia:

 • Program realizowany w latach 2018-2029
 • Koszt dla skarbu państwa do 103 mld zł
 • Minimalny koszt projektu to 7000 zł, a maksymalny wynosi 53.000 zł
 • Dotacje nie są opodatkowane
 • Wielkość dotacji uzależniona od dochodów rodziny
 • Program skierowany do już istniejących budynków (wymiana) oraz nowych (montaż).

Jesteś mieszkańcem Bydgoszczy lub okolic? Dowiedz się więcej kontaktując się z naszym konsultantem.

Potrzebujesz więcej argumentów?

Poznaj jeszcze więcej zalet pomp ciepła

Pompy ciepła w Szwajcarii zamontowane są już w 1/3 wszystkich domów. W Polsce jeszcze tak wysokich statystyk nie ma, jednak zwłaszcza powietrzne pompy ciepła zyskują coraz większą popularność.

 1. Kotłownia 3m2 – coraz częściej nowe domy posiadają pomieszczenia gospodarcze o wielkości zaledwie 3m2. Powietrznej pompie ciepła to wystarczy.
 2. Cicha praca – poziom hałasu wydawany przez dobrze zamontowaną pompę ciepła jest praktycznie niesłyszalny. Wiele zmieniło się w tym aspekcie na przestrzeni ostatni lat na duży plus. Sprężarki przypominają zwykły szum i nie są uciążliwe.
 3. Atrakcyjna cena – koszty zakupu powietrznych pomp ciepła są obecnie bardzo atrakcyjne, dzięki czemu nie opłaca się montować kotłów na paliwo stałe.
 4. Stary dom? Żaden problem – to mit, że pompa ciepła sprawdza się wyłącznie w nowym budownictwie. Inwestując w termomodernizację starego obiektu, warto rozważyć montaż pompy ciepła.
 5. Przeglądy raz na rok – pompy ciepła podobnie jak każde inne urządzenie grzewcze powinny być sprawdzone pod kątem wydajności raz do roku, przed sezonem zimowym. Nie ma tu zatem żadnych wyższych kosztów użytkowania porównując do np. kotłów gazowych.
zalety pomp ciepła Bydgoszcz

Sprawdzone pompy ciepła

Montujemy najlepsze na rynku urządzenia

Montujemy tylko i wyłącznie sprawdzone pompy, które idealnie nadają się do pracy w polskim klimacie. Korzystamy z urządzeń zaprojektowanych tak, aby maksymalnie wykorzystać pracę pompy ciepła do ogrzania obiektu, a w minimalnym stopniu wykorzystywać pracę dodatkowych źródeł takich jak grzałki. Stosowane przez Ecolive pompy ciepła bez problemu pracują w ujemnych temperaturach, a najlepsze urządzenia klasy premium mogą wydajnie pracować nawet w temperaturze -28°C. Dbając o Państwa komfort zwykle dobieramy pompy ciepła nie generujące hałasu i posiadające tak zwany tryb nocny.

Darmowe ogrzewanie? To możliwe

Pompy ciepła + fotowoltaika

Oferowane pompy ciepła to obecnie najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o komfortowe i ekonomiczne ogrzanie domu oraz podgrzanie zimnej wody. W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, odpowiedzialną za pozyskanie darmowej energii elektrycznej mamy do czynienia z niemal darmową eksploatacją. Biorąc pod uwagę, że ogrzewanie domu to zwykle około 70% miesięcznych kosztów utrzymania, mamy sytuacją bardzo korzystną.

Najczęściej zadawane pytania o pompy ciepła

Czy jesteście lokalną firmą?

Tak, Ecolive to bydgoska firma działająca w Bydgoszczy i okolicach. Macie Państwo zatem pewność, że jesteśmy na miejscu, zapewnimy szybką obsługę oraz zagwarantujemy przystępny cenowo montaż oraz serwis. Jako lokalna firma jesteśmy również na bieżąco z przepisami dotyczącymi dofinansowań do pomp ciepła, nie tylko odnośnie programów rządowych, ale i regionalnych dla Bydgoszczy i okolic.

Dlaczego pompy ciepła są tak tanie w eksploatacji?

Działa tu podstawowa zasada: pompy ciepła transportują ciepło, a nie je wytwarzają. Mając do wykorzystania niewyczerpalne zasoby energii takie jak powietrze, możemy mówić w konsekwencji o niskich kosztach dla inwestora.

Do czego służą pompy ciepła?

Pompy ciepła są urządzeniami, które możemy wykorzystać do kilku celów. Najważniejsze z nich to:

 • ogrzewanie budynku
 • podgrzanie wody użytkowej (CWU)
 • chłodzenie pomieszczeń
 • ogrzewanie basenu

Czy bufor jest zawsze konieczny?

Bufor nie jest wymagany w każdej instalacji CO. W sytuacji, gdy w 100% mamy do czynienia z ogrzewaniem płaszczyznowym bardzo często nie montuje się bufora. Z kolei w instalacjach termomodernizowanych, gdzie mamy do czynienia z grzejnikami lub instalacjami mieszanymi (grzejniki i podłogówka) bufor sprawdza się bardzo dobrze.

Jaka jest żywotność pompy ciepła?

Zazwyczaj podobna do innych urządzeń grzewczych, a mianowicie dobrze zamontowana pompa ciepła powinna służyć nam bezawaryjnie kilkanaście lat. Dużo zależy od instalatorów, którzy odpowiadają za dobranie pompy ciepła adekwatnej do naszych potrzeb. Jeśli pompa ciepła jest “uszyta na miarę” i nie będzie potrzeby częstego załączania sprężarki, wówczas pompa ciepła powinna służyć nam przed długie lata. Zwrócić należy zatem uwagę na dobór urządzenia do danego obiektu.

Co w sytuacji awarii prądu?

Pompy ciepła zachowują się dokładnie tak jak znamienita większość kotłów oferowanych w dzisiejszych czasach. Brak prądu unieruchamia sterownik. W przypadku pompy ciepła i ogrzewania podłogowego nie powinniśmy jednak mieć powodów do zmartwień. Bezwładność cieplna pozwoli nam w komfortowych warunkach przeczekać do czasu usunięcia awarii. Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach zdarzają się one rzadko, a awarie zwykle usuwane są w ciągu 2 godzin. Paradoksalnie można zatem przyjąć teorię, że krótkotrwały brak prądu jest nawet mniej odczuwalny w przypadku pompy ciepła niż innych urządzeń grzewczych (dziś wszystko jest na prąd).

Czy wystarczy 1 pompa do CO i CWU czy rozdzielić na 2 pompy?

W zdecydowanej większości budynków mieszkalnych wystarczy 1 pompa ciepła, która obsłuży zarówno CO, jak i CWU. W przypadku systemów grzewczych o dużej mocy korzystnie jest natomiast zamontować dedykowaną pompę ciepła do ogrzania budynku oraz drugą pompę ciepła do CWU.

Gdzie należy zamontować pompę ciepła?

W przypadku najpopularniejszych pomp ciepła typu SPLIT mamy do czynienia z montażem 2 jednostek. Jedna jest montowana na zewnątrz budynku, a druga wewnątrz (najczęściej w pomieszczeniu gospodarczym, kotłowni lub garażu).

Czy pompy ciepła można montować w obiektach przemysłowych?

Jak najbardziej. Pompy ciepła doskonale sprawdzają się również w dużych obiektach przemysłowych, które posiadają ogromne potrzeby grzewcze. Stosuje się wówczas kaskadowy układ pomp. Działa to najczęściej tak, że wraz ze wzrostem zapotrzebowania na ciepło, kolejne pompy uruchamiają się automatycznie.

Czy ogrzewanie za pomocą pompy ciepła jest tańsze od ogrzewania gazowego?

W dzisiejszych czasach inwestorzy najczęściej wybierają pomiędzy ogrzewaniem za pomocą gazu ziemnego oraz za pomocą pomp ciepła (chociaż coraz popularniejsze są również folie i maty grzewcze). Porównując koszty eksploatacji na podstawie współczynnika COP wynika, że ogrzewanie za pomocą pompy ciepła jest o 25% tańsze od ogrzewania gazowego. Jeśli połączymy pompę ciepła z fotowoltaiką, co jest z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia bardzo zasadne będziemy mogli cieszyć się niemal darmowym ogrzewaniem budynku oraz podgrzaniem ciepłej wody.

Czy zakup i montaż pompy ciepła jest dużo droższy od ogrzewania gazowego?

Koszt początkowy jest wyższy o około 30%. Musimy oczywiście pamiętać o wszystkich elementach tworząc porównanie, jak choćby projekt i przyłącze gazu. W perspektywie kilkunastu lat użytkowania z całą pewnością koszty ogrzewania za pomocą pompy ciepła są zdecydowanie niższe. Stajemy się też niezależni od podwyżek cen gazu, które prawdopodobnie na przestrzeni najbliższych lat są nieuniknione. W przypadku pompy ciepła naszym “paliwem” jest niewyczerpalne źródło energii jakim jest powietrze.

Bydgoszcz pompy ciepła