Pompy ciepła

Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa?

Coraz więcej osób inwestuje w pompy ciepła, czyli innowacyjne urządzenia zapewniające wysoki komfort cieplny w ogrzewanych nimi pomieszczeniach oraz oszczędność pieniędzy. Jest to rozwiązanie nie tylko ekonomiczne i wygodne, ale też ekologiczne. Przy wyborze pompy ciepła należy określić to, czy ma być ona powietrzna czy gruntowa. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, których trzeba być świadomym, aby podjąć najkorzystniejszą dla siebie decyzję zakupową. Pora zastanowić się nad tym, co będzie lepsze: pompa ciepła powietrzna czy gruntowa.

Pompa powietrzna czy gruntowa? Poznaj plusy i minusy obu rozwiązań

Ekonomicznym i ekologicznym sposobem ogrzewania budynku jest montaż pompy ciepła. Przy jej wyborze trzeba mieć na ułudę kilka istotnych kwestii, a jedną nich będzie rodzaj. Pompa ciepła może być powietrzna lub gruntowa. Mogłoby się wydawać, że nie różnią się one zbyt wiele od siebie, ale w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. W przypadku pomp powietrznych ciepło jest pobierane z otoczenia, do wyboru są modele typu monoblok i typu split. Z kolei pompy ciepła gruntowe wykorzystują energię skumulowaną właśnie w gruncie. Pompę ciepła powietrzną trzeba podłączyć do układu elektrycznego i hydraulicznego. Umożliwia to wykorzystanie ogrzewania zarówno pomieszczeń, jak i wody użytkowej. W przypadku pomp powietrznych nie są wymagane żadne prace ziemne, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy. Instalacja takiej pompy jest stosunkowo łatwa, co stanowi kolejną zaletę.

Trzeba jednak mieć na uwadze to, że wydajność urządzenia jest ściśle powiązana z warunkami pogodowymi. Wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz zmniejsza się efektywność pracy pompy powietrznej. Oznacza to, że zimą konieczne staje się wsparcie dodatkowym źródłem ciepła, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zakup i montaż pompy ciepła powietrznej to wydatek rzędu ponad 20 tysięcy złotych. Pompy ciepła gruntowe zajmują więcej miejsca, trzeba też wykonać dodatkowe prace ziemne do ich zainstalowania. Montuje się je wewnątrz budynku, mogą posłużyć nie tylko do ogrzewania pomieszczeni, ale też do ich schładzania podczas upalnych dni. Zaletą pomp ciepła gruntowych jest niepodatność na spadek wydajności na skutek niskich temperatur. Pomimo wyższych kosztów inwestycyjnych, można liczyć na niższe koszty eksploatacyjne i brak konieczności wspomagania się dodatkowymi źródłami ciepła.

Co wybrać? Powietrzną pompę ciepła czy gruntową? Według nas w większości przypadków nowoczesnych domów, budowanych w oparciu o zasady energooszczędności w zupełności wystarczy zdecydowanie się na pompę ciepła powietrze-woda. Jest ona tańsza jeśli chodzi o inwestycje, łatwiej ją podłączyć a dobrze zainstalowana pracuje równie wydajnie co pompa gruntowa.

Zachęcamy do kontaktu z naszymi instalatorami w celu uzyskania większej ilości informacji, a także indywidualnej wyceny dla Państwa inwestycji.