Fotowoltaika

Panele monokrystaliczne a polikrystaliczne

Fotowoltaika rozwija się dynamicznie także w Polsce, coraz częściej można spotkać na dachach budynków panele słoneczne. Wynika to z coraz atrakcyjniejszych cen oraz dotacji i dopłat do montażu instalacji PV. Przy wyborze paneli fotowoltaicznych trzeba mieć na uwadze szereg istotnych kwestii, aby być pełni zadowolonym z inwestycji. Czas zastanowić się nad tym, co będzie bardziej opłacalnym rozwiązaniem, panele fotowoltaiczne monokrystaliczne czy polikrystaliczne.

Panele monokrystaliczne a polikrystaliczne – czym się różnią i na które się zdecydować?

Panele słoneczne mogą być mono- lub polikrystaliczne, które różnią się od siebie budową, a dokładnie sposobem cięcia płytek krzemowych, z których się składają. Dawniej do dyspozycji były tylko panele monokrystaliczne. Charakteryzują się one jednolitym kolorem i ogniwami o zaokrąglonych krawędziach, powstają ze sztabek krzemowych o cylindrycznym kształcie. W przypadku paneli monokrystalicznych można mówić o najwyższej wydajności, do ich produkcji sięga się po najlepszej jakości krzem. Wysoka efektywność działania sprawia, że wystarczy stosunkowo niewielka powierzchnia do wytworzenia wystarczającej energii do ogrzania budynku. Ten rodzaj paneli słonecznych jest niezwykle trwały, producenci udzielają gwarancji na aż 25 lat. Zaletą paneli monokrystalicznych jest duża wydajność nawet w przypadku słabego nasłonecznienia i wysoka odporność na działanie skrajnych temperatur. Do minusów zaliczyć można wysokie koszty produkcyjne i ryzyko awarii na skutek zabrudzenia powierzchni paneli.

Panele polikrystaliczne to nowość na rynku, można je poznać po nierównomiernej, chropowatej powierzchni. Ich produkcja wiąże się z mniejszymi kosztami niż paneli monokrystalicznych. Wynika to w dużej mierze z mniejszej ilości odpadów krzemu. Atrakcyjniejsze ceny wynikają też z tańszego montażu paneli polikrystalicznych. Na tym jednak zalety się kończą. Jedną z głównych wad jest niższa wydajność od modeli monokrystalicznych. Kolejnym minusem będzie większa powierzchnia paneli, aby można było pokryć zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną. Na niekorzyść paneli polikrystalicznych przemawia większa podatność na działanie wysokich temperatur. Przyczyniają się one do skrócenia okresu żywotności paneli. W Polsce lato nie trwa jednak długo, a upalnych dni jest stosunkowo niewiele. Wadą paneli polikrystalicznych jest też gorsza estetyka w porównaniu z modelami monokrystalicznymi.