Fotowoltaika

Jak działa inwerter fotowoltaiczny?

Nie da się ukryć, że w ciągu ostatnich kilku lat olbrzymią popularność na Polskim rynku energetycznym zyskały instalacje fotowoltaiczne. Są one skuteczną odpowiedzią na szalejące ceny energii, lecz również na niestabilność połączenia linii energetycznych. Zanim jednak przejdzie się do inwestycji w taką instalację, warto poznać podstawowe zasady jej działania, czyli np. to, jak działa inwerter fotowoltaiczny.

Czym jest i jak działa inwerter fotowoltaiczny?

Jeśli chodzi o teorię, to mniej więcej każda interesująca się zagadnieniem fotowoltaiki osoba doskonale wie, w jaki sposób działają panele solarne. Nie każdy jednak wie, jak pochodząca z nich energia trafia do gniazdka, a tym właśnie zajmuje się inwerter. Można więc śmiało powiedzieć, że jest on sercem, a jednocześnie mózgiem całej instalacji, ponieważ oprócz odpowiedniej konwersji energii, zajmuje się on również jej właściwym dystrybuowaniem w instalacji.

Podstawowym jednak zadaniem inwertera jest to, aby zamienić prąd stały, który generowany jest przez panele fotowoltaiczne, na ten odpowiadający instalacji elektrycznej w domu, czyli na prąd przemienny. Oczywiście podczas tego procesu dla zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa całej instalacji, a co za tym idzie wszystkich podłączonych do niej urządzeń, inwerter dokonywać będzie w każdej sekundzie licznych pomiarów, monitorując całą instalację.

Jakie są rodzaje inwerterów fotowoltaicznych?

Jeśli planuje się zakup instalacji fotowoltaicznej, pamiętać trzeba oczywiście o tym, że na rynku znaleźć można nie jeden, lecz kilka rodzajów inwerterów. Dobrze jest więc przed podjęciem decyzji o zakupie danego modelu poznać różnice pomiędzy konkretnymi rodzajami.

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najpopularniejszy jest inwerter centralny, z którego wyprowadzone są przewody dochodzące do poszczególnych modułów zasilających w domu.
Nieco innym rozwiązaniem są tzw. mikro inwertery, które występują w instalacji w ilości kilku sztuk. Zamiast więc stosować jeden duży, zbiorczy inwerter, w instalacji montuje się kilka, a często nawet kilkanaście mikro inwerterów, które podłączone są do swoich modułów zasilających. Olbrzymią zaletą takiego rozwiązania jest ograniczenie szkód w wyniku np. awarii jednego z mikro inwerterów. W przypadku modelu centralnego, jego awaria odcinałaby dostęp do energii dla całego budynku.