Fotowoltaika

Fotowoltaika na stelażu naziemnym czy na dachu?

Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie, które w ostatnich latach coraz bardziej zyskuje na popularności. Wśród możliwych rozwiązań można zarówno wymienić fotowoltaikę na dachu, jak i naziemną. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.

Gdzie zamontować panele?

Wiele osób zastanawia się, gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne. Wśród możliwych opcji można wymienić zarówno grunt, jak i dach. Podczas wyboru najbardziej optymalnego dla siebie rozwiązania warto zastanowić się nad pewnymi istotnymi kwestiami. Wśród nich wymienia się takie aspekty, jak nasłonecznienie i zacienienie terenu oraz charakterystyka działki i dachu. Oprócz tego ważne są również zagadnienia związane z aspektami finansowymi, technicznymi oraz praktycznymi, a także ogólna estetyka takiego rozwiązania. Moduły fotowoltaiczne powinny być skierowane na południe. Dodatkowo nie mogą się również znajdować w cieniu. Warto wybrać takie miejsce, które przede wszystkim będzie spełniało te warunki. Dzięki temu instalacja będzie funkcjonowała w sposób najbardziej efektywny.

Zalety paneli na gruncie

Fotowoltaika naziemna bardzo dobrze sprawdzi się przede wszystkim wśród osób, które mają dużą ilość wolnej przestrzeni na działce. Takie rozwiązanie ma szereg zalet. Instalacja jest prostsza w montażu, a także można ją w łatwiejszy sposób eksploatować. Oprócz tego moduły są w odpowiedni sposób wentylowane, co ma bardzo duże znaczenie, ponieważ nadmierne temperatury ograniczają funkcjonalność urządzeń. Panele na gruncie również łatwiej ustawić w odpowiedni sposób względem Słońca.

Zalety paneli na dachu

Fotowoltaika na dachu to także bardzo korzystne rozwiązanie w wielu przypadkach. Jest to obecnie najczęściej wykorzystywany sposób instalacji paneli, który dodatkowo jest w pełni bezpieczny. Ważną zaletą jest fakt, że nie trzeba tracić przestrzeni wokół budynku, co ma bardzo duże znaczenie w przypadku małych lub ograniczonych działek. Podczas instalacji paneli warto jedynie zwrócić uwagę na takie aspekty, jak orientacja oraz odpowiedni kąt nachylenia względem Słońca.