Pompy ciepła

Dofinansowanie na pompę ciepła

Ogrzewanie budynku pochłania dużą część domowego budżetu, dlatego warto zastanowić się nad sposobami pozwalającymi zmniejszyć rachunki. Świetną opcją jest montaż pompy ciepła, dzięki której można zapewnić domownikom komfort termiczny, ułatwić sobie życie i zaoszczędzić sporo pieniędzy. Oczywiście najpierw trzeba zainwestować sporo środków finansowych, ale dofinansowanie na pompę ciepła 2021 przełoży się na szybszy zwrot z inwestycji. Pora zastanowić się nad tym, jak uzyskać z programów unijnych i rządowych.

Na jakie można liczyć dofinansowanie do pompy ciepła 2021?

Pompa ciepła to świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą zapewnić sobie w domowych wnętrzach wysoki komfort termiczny i mocno obniżyć rachunki za ogrzewanie. Korzystanie z pompy ciepła jest skutecznym sposobem na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych w porównaniu z nieodnawialnymi źródłami energii. W przypadku pomp ciepła można mówić o wysokiej wydajności, niezawodności, prostej i intuicyjnej obsłudze, ekologii. Pompa ciepła nie emituje żadnych toksycznych substancji do atmosfery, wobec czego nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Obecnie można liczyć na uzyskanie dopłat i dotacji z programów unikanych/rządowych na zakup i montaż pompy ciepła. Warto wykorzystać tę okazję i pozbyć się w końcu wysokoemisyjnego kotła, który przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza. Z pomocą przychodzi program Czyste Powietrze 3.0, dzięki któremu osoby fizyczne mogą uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła o podwyższonej efektywności energetycznej. Dopłata może opiewać na kwotę od trzech tysięcy do ponad dwudziestu tysięcy złotych.

Program Czyste Powietrze 3.0 a pompy ciepła

W celu uzyskania dofinansowania na zakup i montaż pompy ciepła w ramach programu Czyste Powietrze konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Trzeba to zrobić do ostatniego dnia czerwca 2027 roku. Maksymalna wysokość bezzwrotnej dotacji zależy od kategorii kosztów kwalifikowanych. Z dofinansowania mogą skorzystać wyłącznie właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych. Warto od razu znaczyć, że na maksymalną kwotę dotacji można liczyć w przypadku gruntowej pompy ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej, bo na aż 45% faktycznie poniesionych kosztów, to samo dotyczy pompy ciepła powietrze/woda. Z innych rozwiązań wymienić warto dofinansowanie pomp ciepła z EKO Kredytem i datację z programu EKO DOM+.

Więcej informacji na temat pomp ciepła znajdziesz na naszej podstronie poświęconej tym urządzeniom. Przejdź do Pompy ciepła Bydgoszcz.